Довгий час в проектуванні шаф-купе визначальну роль грали зручність вбудовування і «начинка», оздоблення ж були прості і нетривіальні. Затвердження декоративних тенденцій в інтер’єрному дизайні стимулювала виробників приділити увагу їх зовнішньому вигляду – палітра рішень фасадів збільшилася в рази.
I. Економ-клас В коло бюджетних і найбільш доступних матеріалів входять: ротанг, бамбук, скло, ЛДСП і самий «народний матеріал – ДСП.
Протягом декількох років хітом продажів були шафи-купе із дзеркальною полотном, оформленим у раму під дерево. Причини популярності очевидні: економічна доцільність, можливість візуально збільшити об’єм приміщення за рахунок відбиття і практичність (двері й одночасно дзеркало). Сьогодні дзеркальному склу все частіше воліють загартоване. Воно коштує дорожче, але володіє хорошими характеристиками міцності і створює відчуття легкості конструкції.
Можливість використання дуже вузького кола матеріалів обмежувала політ дизайнерської думки. Тому зовнішній вигляд перших шаф-купе був типовим і дуже одноманітним (втім, сьогодні таких прикладів теж достатньо). Застосування ротанга та бамбука оздоблення дверного полотна дозволило створювати більш цікаві і різнопланові рішення. Ці природні матеріали привабливі з точки зору екологічної безпеки, вартості і легкості у використанні.
Як правило, ротанг і бамбук присутні на фасадах в комбінації з іншими матеріалами у вигляді декоративних вставок, приємних при дотику, що володіють гарними текстурами. Фасади з ДСП і ЛДСП сьогодні застосовуються нечасто і тільки в самому економічному сегменті. Монохромність і монофактурность теж не в пошані. Найчастіше перевага віддається комбінацій матеріалів і текстур: ротанга зі склом, ЛДСП зі склом, матових і дзеркальних поверхонь.
II. Середній ціновий сегмент До цієї категорії можна віднести штучну шкіру – відносно новий матеріал у виготовленні шаф-купе. Нею обклеюють ДСП і ЛДСП-плити, тому ціна кінцевого продукту досить висока: двері з такою обробкою в середньому коштують в 4 рази дорожче конструкцій з полотном з ЛДСП. Рукотворна шкіра володіє високими декоративними якостями: поверхня може бути покрита тисненими та вишитими візерунками, а багата колірна палітра дозволяє підібрати варіант, який ідеально впишеться в інтер’єр. Застосування цього матеріалу привнесло відчуття свіжості і новизни в традиційний вигляд шафи-купе.
III. Преміум-клас До числа дорогих і ексклюзивних обробок належить шпон. Для оформлення фасадів використовується натуральний шпон цінних порід дерева (бука, дуба, ясена), шпон fine-line (це імітація цінних порід деревини швидкозростаючих листяних видів) і мультішпон (шари різноколірного шпону склеюються в брус, який ріжеться на тонкі листи). У шпону безліч достоїнств: унікальна текстура поверхні, гарний малюнок, екологічність і тактильність. Але шафа-купе з такою обробкою – безумовно, предмет розкоші. Він стоїть в 6-8 разів дорожче аналогічного з фасадами з ЛДСП.
Купуючи його, покупець платить за: природне походження, транспортування та подальшу обробку, вимагає від виробника серйозних фінансових вкладень. І ще – за індивідуальність: матеріали, створені людськими руками, цього явно програють натуральним. Як ні виробники намагаються створити з допомогою декоративних плівок імітації, що нагадують за кольором, фактурами природні аналоги, копії помітно поступаються оригіналам.
В останні кілька років преміальні бренди ввели моду на обробку корпусних меблів натуральною шкірою. Цей тренд не минув і шафи-купе. Виробники застосовую звичайну і пресовану шкіру (для її виготовлення використовують подрібнені залишки шкур, сполучені клеєм).
Як і дерево, шкіра цінується за унікальну текстуру поверхні. Втім, далеко не всі фабрики прагнуть зберегти малюнок, створений природою. Шляхом рельєфного тиснення може бути нанесений будь-який орнамент (рослинний, геометричний) і фактура (під крокодила, змію і ігуану).
Способи декорування Вигляд шафи-купе буде більш цікавим і виразним, якщо: використовувати в якості матеріалу дверного полотна скло з декоративною обробкою: матоване, з піскоструминним малюнком, покрита кольоровою плівкою (зрозуміло, таке скло коштує дорожче звичайного) декорувати поверхню за допомогою фотодруку (на основу з ДСП або скла може бути нанесено будь-яке вподобане зображення) обклеїти двері покриттям Поверхню.
Натуральні компоненти, що входять до його складу (деревне борошно, віск, лляне масло, каніфоль і крейда) утворюють пластичну масу, яка, тверднучи, зберігає доданого поверхні рельєф. З часом Lincrusta набуває міцність слонової кістки. Зазвичай цим матеріалом декорують стіни, але плита ДСП теж може бути використана в якості основи. Єдиний недолік Lincrusta – дуже висока вартість розписати, самостійно або замовити розпис професіоналам.
Дорого і клопітно, але результат – 100% ексклюзив – того варто